DOSKOLENIE TECHNIKI JAZDY SAMOCHODEM

Doskonalenia techniki jazdy samochodem

W lipcu i sierpniu 2023 roku odbyły się szkolenia z doskonalenia techniki jazdy samochodem dla 35 funkcjonariuszy ruchu drogowego z województwa kujawsko-pomorskiego w ramach projektu pn. „Szkolenia specjalistyczne szansą na zwiększenie skuteczności organów ścigania w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej”.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa w ramach Programu „Sprawy wewnętrzne”. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zajęcia obejmowały zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne ćwiczenia na torze. Uczestnicy szkolenia poszerzyli swoją wiedzę z następujących tematów: pozycja za kierownicą, jej wpływ na bezpieczeństwo jazdy i właściwe manewrowanie, technika bezpiecznej jazdy i jej aspekty, tendencje zachowania się samochodu w zależności od jego technicznej konstrukcji i uwzględnienie tendencji do podsterowności i nadsterowności, sytuacje niebezpieczne, sposób reagowania, zachowanie kierowcy, systemy bezpieczeństwa, wpływ opóźnionego działania uzależniony od zużycia niektórych elementów pojazdu. Następnie zdobytą wiedzę mieli okazję przećwiczyć na torze, doskonaląc techniki jazdy szosowej przy pojawiających się przeszkodach, na śliskiej nawierzchni i przy poślizgu.

Szkolenie zostało zrealizowane przez Polski Związek Motorowy w Bydgoszczy.

Opis tekstowy filmu: Film przedstawia nagrane elementy szkolenia z technik jazdy. W pierwszej sekwencji filmu występują umundurowani policjanci w sali wykładowej, następnie są nagrania z toru samochodowego, gdzie jest ćwiczony salon oraz wchodzenie w zakręty. W szkoleniu zostały użyte cywilne samochody osobowe. W ostatniej sekwencji na mokrej nawierzchni ćwiczone jest hamowanie oraz dynamiczna zmiana kierunku jazdy. Nagraniu towarzyszy dynamiczna muzyka.

Autor: Izabela Adamczak-Garstecka
Publikacja: podkom. Szymon Tworowski

Powrót na górę strony