SZKOLENIE WYSOKOŚCIOWE

Szkolenie wysokościowe

W dniach 03-09 lipca 2022 oraz 10-16 lipca 2022 roku, dwie pięcioosobowe grupy funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy uczestniczyły w szkoleniu wysokościowym z wykorzystaniem technik linowych w Szczawnicy w ramach projektu pn. „Szkolenia specjalistyczne szansą na zwiększenie skuteczności organów ścigania w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej”.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa w ramach Programu „Sprawy wewnętrzne”. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy (poziom podstawowy i zaawansowany). Obydwie grupy zostały zapoznane z technikami linowymi, ze sprzętem wysokościowym (normy, parametry, konserwacja), sprzętem indywidualnym i zespołowym oraz nowościami w technikach linowych. W zależności od stopnia zaawansowania, ćwiczenia praktyczne odbywały się m.in.: w kamieniołomie Snozka, na budynku przemysłowym, na Czerwonej Skale, w okolicach Przełomu Białki i Małych Pienin i na Wieży widokowej Lubań. 
Grupa zaawansowana w terenie podniosła swoje umiejętności w zakresie: węzłów stosowanych w technikach linowych, stanowisk asekuracyjnych i ratowniczych, układów ratowniczych, poręczowania SRT, pokonywania przepinek, budowy stanowisk, metod autoratownictwa partnerskiego, budowy tyrolki, ratownictwa przy użyciu noszy, technik wspinaczkowych, zjazdów na linie, autoratownictwa wspinaczkowego, akcji ratowniczej na terenie skalnym, alpinizmu przemysłowego (poruszanie i ratownictwo).
Natomiast grupa podstawowa na zajęciach praktycznych nabyła umiejętności w zakresie: węzłów stosowanych w technikach linowych, stanowisk asekuracyjnych i ratowniczych, poręczowania SRT, pokonywania przepinek, autoratownictwa, zasad budowy i obsługi tyrolki, technik wspinaczkowych, wspinaczki z prowadzeniem, działań ratowniczych w małym zespole, poruszania i metod asekuracji na budynku przemysłowym, układów ratowniczych, wybranych technik linowych w warunkach nocnych, technik arborystycznych (poruszanie się po drzewach), metod ratowniczych na drzewach, akcji ratowniczych w terenie eksponowanym.
Zajęcia zostały przeprowadzone na wysokim poziomie i spełniły oczekiwania uczestników.

Autor: Izabela Adamczak-Garstecka
Publikacja: podkom. Szymon Tworowski

 • Alpinista wspinający się na pionową skałę.
  Alpinista wspinający się na pionową skałę.
 • Osoba przygotowująca się do asekuracji na wędkę.
  Osoba przygotowująca się do asekuracji na wędkę.
 • Urządzenie wspinaczkowe z bliska.
  Urządzenie wspinaczkowe z bliska.
 • Grupa wspinaczy na skraju skały.
  Grupa wspinaczy na skraju skały.
 • Wspinacz przechodzący na linie z zabezpieczeniem, nad przepaścią.
  Wspinacz przechodzący na linie z zabezpieczeniem, nad przepaścią.
 • Sprzęt wspinaczkowy do wykonania tyrolki.
  Sprzęt wspinaczkowy do wykonania tyrolki.
 • Osoba zjeżdżająca na tyrolce.
  Osoba zjeżdżająca na tyrolce.
 • Grupa osób wędrująca górską doliną.
  Grupa osób wędrująca górską doliną.
 • Alpinista wchodzący na pionową skałę z asekuracją, początek wejścia.
  Alpinista wchodzący na pionową skałę z asekuracją, początek wejścia.
 • Osoby testujące sprzęt wspinaczkowy na w bezpiecznych warunkach
  Osoby testujące sprzęt wspinaczkowy na w bezpiecznych warunkach
 • Ćwiczenie ze zjazdu na linie.
  Ćwiczenie ze zjazdu na linie.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony