SZKOLENIE Z RATOWNICTWA WODNEGO

Szkolenie z ratownictwa wodnego

W dniach 16-22 kwietnia 2023, siedmioosobowa grupa funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy uczestniczyła w szkoleniu „Rzeki górskie, poruszanie i ratownictwo” w ramach projektu pn. „Szkolenia specjalistyczne szansą na zwiększenie skuteczności organów ścigania w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej”.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa w ramach Programu „Sprawy wewnętrzne”. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Zakres szkolenia obejmował zagadnienia: sprzęt osobisty stosowany w ratownictwie wodnym, zagrożenia w wodzie płynącej, taktyka prowadzenia działań w ratownictwie na rzekach,  poruszanie się w środowisku wodnym, techniki stosowane w ratownictwie wodnym, ratownictwo i autoratownictwo w małym zespole w zakresie działań na rzekach, techniki improwizowane i manewrowe, działania ratownicze na ciekach sztucznych i naturalnych, ratownictwo kajakowe, przy pomocy pontonu i sprzętu podręcznego, techniki linowe stosowane w ratownictwie na rzekach. 

Zajęcia zostały przeprowadzone na wysokim poziomie przez instruktorów Grupy Regionalnej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupy Podhalańskiej.
 

Opis tekstowy filmu: Film przedstawia nagrane elementy szkolenia z ratownictwa wodnego na górskiej rwącej rzece, naukę skoków do wody, symulację wypadku na rwącej rzece i wypadnięcie pasażera, sposoby wyciągnięcia osoby z rzeki przy pomocy rzutki oraz poprzez skok do rzeki na linie. Film z naturalnym dźwiękiem - szum rzeki. W filmie występują policjanci SPKP w Bydgoszczy ubrani w jaskrawe kaski, specjalistyczne pianki i kamizelki ratunkowe. 

Autor: Izabela Adamczak-Garstecka, Sekcja Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych, Komenda Wojewódzka Policji
Publikacja: podkom. Szymon Tworowski

Powrót na górę strony