Archiwum aktualności

Druga Konferencja Policjantek z Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA w Moskwie

Udział w Drugiej Konferencji Policjantek z Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, odbywającym się w dniach 1-5 czerwca 2016 r. w Moskwie, był dla mnie ogromnym wyróżnieniem.

Sekcję Polską reprezentowały: Katarzyna Czesna IPA Region Opatów-Powiśle Świętokrzyska Grupa Wojewódzka i Magdalena Lipińska IPA Region Bydgoszcz oraz Dorota Rybszleger IPA Region Toruń – Kujawsko-Pomorska Grupa Wojewódzka. Do udziału w seminarium zostało zaproszonych blisko 200 funkcjonariuszy – głównie kobiet z 28 krajów. Wszyscy zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Kosmos, gdzie z mojego pokoju na dwudziestym piętrze rozciągał się widok na przepiękną panoramę.
 
W dniu 2 czerwca 2016 r. w Izbie Społecznej Federacji Rosyjskiej nastąpiło uroczyste rozpoczęcie konferencji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się znamienici goście z  Prezydentem International Police Association Pierre-Martin Moulin i Prezydentem Wszechrosyjskiego Związku Policji IPA Alexem Gankin na czele, a także ze strony gospodarzy  Sekretarz Stanu – Wiceminister Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, Radca Stanu Federacji Rosyjskiej 1 klasy Igor Zubov, członek Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Valentina Petrenko, Komisarza Praw Człowieka w Federacji Rosyjskiej Tatyana Moskalkova, Deputowana Dumy Inna Svyatenko, asystent Ministra Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, Przewodniczący Rady Rosyjskiej Weteranów Spraw Wewnętrznych Wojsk Wewnętrznych Ivan Shilov, zastępca Szefa Spraw Badawczych Rosji w Moskwie – szefa GSU Natalia Agafeva, przewodniczący Komisji Publicznej Izby Bezpieczeństwa, przewodniczący organizacji społecznej „Rosyjscy Oficerowie” Anton Tsvetkov, prezes Stowarzyszenia Kobiet Moskwa Szef Policji Departamentu Prawnego Spraw Badawczych Rosji w Moskwie Marina Astakhov.
 
Po oficjalnym powitaniu nastąpiła część wykładów i pokazów, podczas których poruszono kwestie dotyczące problemów jakie kobiety napotykają w służbie, czynników mających wpływ na podjęcie decyzji przez kobiety o wstąpieniu do służby i sposobów zachęcania kobiet do podejmowania takich decyzji, gwarancji socjalnych dla kobiet w trackie służby i macierzyństwa. Omówiono również kwestie  roli organizacji skupiających policjantki w poszczególnych krajach a także doświadczenia w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, zapobiegania przestępczości nieletnich oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Tego też dnia podczas uroczystej kolacji w restauracji, specjalna grupa wokalno-taneczna zaprezentowała uczestnikom konferencji jak bogata i zróżnicowana kulturowo jest Federacja Rosyjska. 
 
Kolejnego dnia uczestniczki seminarium mogły wziąć udział w konkursie kreatywnych umiejętności policjantek. Takie konkursy przeprowadzane są w Moskwie, a w tym roku miały charakter międzynarodowy, gdyż do finalistek rosyjskich dołączyły reprezentantki gości. W części przedpołudniowej na terenie Centrum Szkoleniowego Ruchu Drogowego w Moskwie, policjantki mogły podziwiać umiejętności jazdy synchronicznej oraz pościgowej, zaprezentowanej przez „kolegów z drogówki”  samochodami oraz motocyklami służbowymi. Policjantki mogły sprawdzić także swoje umiejętności precyzyjnej jazdy radiowozem na czas. Wieczorna cześć konkursu odbyła się w Centrum Kulturalnym Moskiewskich Policjantów, gdzie policjantki zaprezentowały swoje szerokie spektrum talentów, począwszy od wokalnych, przez taneczne, teatralne, literackie po sztuki walki. Po obejrzeniu występów finałowych wniosek nasunął się jeden: policjantki to niejednokrotnie nie tylko piękne delikatne istoty ale również bardzo utalentowane silne osobowości. 
 
W sobotę 4 czerwca goście mogli zwiedzać Moskwę, zajmującą obszar ponad 2500 km2 i licząca ponad 12 mln mieszkańców. Podczas dojazdu do centrum podziwialiśmy z okien autokarów główne arterie dróg stolicy, liczące po 4-5 pasów ruchu w każdą stronę, nowoczesne monumentalne budowle po perły architektoniczne. W centrum Moskwy obowiązkowe zwiedzanie Placu Czerwonego, Mauzoleum Lenina i cerkwi. Podsumowaniem konferencji był uroczysty bankiet, na którym uczestniczkom konkursu wręczono okolicznościowe dyplomy i upominki. 
Dla mnie seminarium było bardzo ciekawym doświadczeniem z uwagi na poruszaną tematykę, wielość reprezentowanych krajów - co pozwoliło na wymianę doświadczeń między uczestniczkami, skonfrontowanie spostrzeżeń co do pełnionej służby przez płeć piękną. Mogłam podziwiać różnorodność i funkcjonalność kobiecego umundurowania  służbowego innych państw. Spotkanie z „koleżankami po fachu” z różnych krajów w tak urokliwym miejscu jakim jest Moskwa i tak miłych okolicznościach umożliwił nawiązanie przyjaźni, bo my kobiety jesteśmy najlepszymi ambasadorkami idei przyświecającej IPA „Servo Per Amikeco” – służyć przez przyjaźń.
 

 

Autor: Dorota Rybszleger, Foto: Dorota Rybszleger
Publikacja: st. post. Szymon Tworowski

Powrót na górę strony