Wrażenia z pobytu z Centro Addestramento di Specializzione - Policja Kujawsko-Pomorska

Wrażenia z pobytu z Centro Addestramento di Specializzione

Policja Kujawsko-Pomorska

Wrażenia z pobytu z Centro Addestramento di Specializzione

Data publikacji 18.09.2015

Grupa ośmiu funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Policji w Słupsku wróciła z wymiany doświadczeń na temat taktyki prowadzenia treningu strzeleckiego dla policjantów w Centro Addestramento di Specializzione w Orvieto we Włoszech.

PolicjaGrupa ośmiu funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Policji w Słupsku wróciła z wymiany doświadczeń na temat taktyki prowadzenia treningu strzeleckiego dla policjantów w Centro Addestramento di Specializzione w Orvieto we Włoszech. Podczas pobytu we Włoszech, policjanci mieli możliwość obserwacji zagranicznych metod doskonalenia zawodowego instruktorów strzelectwa policyjnego oraz technik i taktyk strzeleckich stosowanych przez partnera włoskiego.

Po powrocie do kraju uczestnicy projektu przedstawili swoje wrażenia i spostrzeżenia:

W dniach 5-11 września br. brałem udział w projekcie wymiany doświadczeń w zakresie doskonalenia zawodowego instruktorów wyszkolenia strzeleckiego – SHOOTING, prowadzonego przez instruktorów taktyki antyterrorystycznej formacji Guardia di Finanza w Centro Addestramento di Specializzazione w Orvieto we Włoszech. Szkolenie zostało zrealizowane w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. Szkolenie było bardzo intensywne:

Dzień pierwszy, poniedziałek 6 września br. po krótkim powitaniu przez Komendanta Szkoły zostaliśmy skierowani do magazynów zaopatrzenia gdzie wydano nam
stroje umożliwiające wykonywanie zadań poligonowych związanych z wyszkoleniem strzeleckim, następnie w zbrojowni wydano nam broń na indywidualny stan każdy otrzymał: pistolet Beretta 92, pistolet maszynowy Beretta 12S oraz karabinek Beretta AR 70/90. Każda wymieniona broń została przez nas poznana w mozolnym treningu bezstrzałowym. Przedstawiono nam również procedury bezpieczeństwa, które nieznacznie różnią się od polskich.

Dzień drugi, wtorek, o godzinie 8.00 rano nastąpił wyjazd na strzelnicę gdzie do godziny 17.00 ćwiczyliśmy strzelanie sytuacyjne – przemieszczanie się z bronią palną, przejścia z PM-a na broń krótką, strzelaliśmy również z automatycznej samopowtarzalnej broni gładkolufowej.Dzień trzeci, środa, trenowaliśmy poruszanie się z bronią krótką i długą w pomieszczeniach zamkniętych - Shooting House. Włoscy funkcjonariusze mają specjalnie do tego typu treningu przygotowany budynek gdzie można ćwiczyć wejścia do pomieszczeń, sprawdzanie i „czyszczenie” poszczególnych jego sal. Realizowaliśmy taktykę strzelecką w dwóch zespołach czteroosobowych. Byliśmy instruowani ze specjalnej galerii znajdującej się nad „domem strzeleckim”.

Dzień czwarty, czwartek, rozpoczęliśmy od doskonalenia taktyki strzeleckiej w „domu strzeleckim”, realizując zatrzymania osób. Byliśmy również atakowani przez uzbrojonych napastników. Całość zadań ćwiczona była w systemie FX na amunicję barwiącą do broni typu Beretta. Po południu realizowaliśmy podstawy związane z taktyką wysokościową.

Dzień piąty, piątek realizowaliśmy pełne akcje związane z zatrzymaniem niebezpiecznych osób np. - wejście do budynku z dachu przez okno znajdujące się trzy piętra niżej – taktyka wysokościowa (liny dynamiczne, statyczne, uprzęże, wiązanie specjalistycznych węzłów), zjazdy na tzw. linie szybkiej, którą wykorzystuje się najczęściej w desancie ze śmigłowca. Następnie cały zespół realizował taktyczne sprawdzanie pomieszczeń z jednoczesnym obezwładnianiem napastników.Sobota była dniem pożegnań. Ze spakowanym bagażem, dyplomem ukończenia kursu w dłoni oraz z nowymi technikami i doświadczeniem wróciliśmy do Polski.

nadkom. Tomasz Krajewski

W najbliższym czasie uczestnicy przygotują raport końcowy opisujący metody doskonalenia technik strzeleckich, który zostanie rozpowszechniony we wszystkich jednostkach terenowych Policji województwa kujawsko – pomorskiego jako materiał szkoleniowy.
W lutym 2011r. zostanie przeprowadzony cykl szkoleń dla 60 instruktorów strzelectwa z jednostek Policji woj. kujawsko – pomorskiego.

Jagoda Meller
Zespół ds. Funduszy Europejskich
Komenda Wojewódzka Policji
w Bydgoszczy