Baner Kręci mnie bezpieczeństwo z logotypem programu - koło rowerowe oraz z logotypami patronatów i partnerów        

 
Policja Kujawsko-Pomorska

Włocławskie kąpieliska skontrolowane przed wakacjami

Włocławscy „wodniacy” wspólnie z pracownikami urzędu miasta, sanepidu i ośrodka sportu sprawdzali, czy kąpieliska miejskie są dobrze przygotowane do bezpiecznego korzystania. Działania służb realizowane są w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, której najważniejszym celem jest bezpieczeństwo wypoczywających i korzystających z kąpielisk.

Przedstawiciel Ogniwa Prewencji na Wodach włocławskiej policji uczestniczyli wczoraj (24.06.2021) w kontroli miejskich kąpielisk. Pod jego lupę poszły zagadnienia związane z odpowiednią ilością ratowników oraz sprzętu asekuracyjno-ratowniczego, które pozwolą wypoczywającym na bezpieczne korzystanie z wypoczynku nad wodą. Zwrócił także uwagę na dostępność do regulaminu dla każdej osoby korzystającej z kąpieliska strzeżonego. Zarówno w stosunku do kąpieliska nad jez. Czarnym i Wikaryjskim mundurowy nie miał żadnych uwag. W kontroli brali również udział przedstawiciele innych instytucji m.in. Urzędu Miasta, Sanepid-u, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Oprócz sprawdzenia kąpielisk włocławscy policjanci, strażacy i ratownicy WOPR Włocławek rozpoczęli także wspólne wakacyjne działania w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Będziemy  dbać o to, aby mieszkańcy korzystający z licznych akwenów w mieście i powiecie czuli się bezpiecznie i mieli tylko miłe wrażenia z wypoczynku.

Przekazujemy kilka z podpowiedzi, z których możecie Państwo skorzystać:

1.  Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice.  W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.

2.  Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

3.  Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

4.  Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".

6. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).

7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

8. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

9. Nie pływaj bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

11. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

12. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby. W razie pilnej pomocy powiadom szybko ratownika na kąpielisku, lub zadzwoń na telefon alarmowy 112.

Autor: starszy sierżant Tomasz Tomaszewski
Publikacja: st. sierż. Szymon Tworowski

 • Służby podczas kontroli kąpielisk
  KontrKapielisk0621 (1)
 • Służby podczas kontroli kąpielisk
  KontrKapielisk0621 (2)
 • Służby podczas kontroli kąpielisk
  KontrKapielisk0621 (3)
 • Służby podczas kontroli kąpielisk
  KontrKapielisk0621 (4)
 • Służby podczas kontroli kąpielisk
  KontrKapielisk0621 (5)

Polecane filmy

Powrót na górę strony