Aktualności

Policja Kujawsko-Pomorska

Senior bezpieczny na drodze (FILM)

Data publikacji 13.05.2022

Grupa seniorów uczestniczyła w treningu doskonalenia techniki jazdy, udzielania pierwszej pomocy i znajomości bieżących przepisów. Inicjatywę, która miała na celu wsparcie seniorów jako uczestników ruchu drogowego zorganizowała inowrocławska policja oraz zaprzyjaźnione instytucje.

Organizatorem wczorajszego (12.05) przedsięwzięcia byli: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, WORD Oddział Terenowy w Inowrocławiu, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu, Powiat Inowrocławski oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Inicjatywa odbyła się na terenie WORD Oddział Terenowy w Inowrocławiu i była dedykowana przedstawicielom grupy „Senior 60 PLUS”.

Do inicjatywy zgłosiło się ośmiu uczestników na telefoniczne hasło "Bezpiecznie na drogach”.  Organizatorzy przygotowali dla kierowców wiele atrakcji. Wszystkich powitał Kierownik WORD-u, Pan Jarosław Kopeć. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pod tytułem: ”Bezpieczny pieszy. Umiem nieść pomoc poszkodowanym i rannym. Wiem do czego służy numer alarmowy 112”. Główną laureatkom konkursu została uczennica SP 11 w Inowrocławiu – Anna Dąbrowska. To ona została obdarowana wieloma upominkami przygotowanymi przez organizatorów. Gratulujemy!

Następnie Kierownik WORD-u wraz z instruktorami jazdy zaproponował seniorom test wiedzy z obowiązujących przepisów ruchu drogowego, który został sprawdzony i omówiony.

Potem uczestnicy rozpoczęli spotkanie z policjantami, gdzie Naczelnik WRD z Inowrocławia nadkom. Sebastian Górski, asp. szt. Izabella Drobniecka i st. asp. Justyna Piątkowska rozmawiali z nimi o przepisach ruchu drogowego, odpowiedzialności za wykroczenia drogowe i działaniach policji, w tym profilaktycznych. Była też mowa o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Pani Monika Kurzawa wraz ze słuchaczami „Medyka” przy swoim stanowisku edukowali seniorów na temat pierwszej pomocy przedmedycznej, opatrywania urazów, z wykorzystaniem specjalnego zestawu do pozoracji ran. Prowadzący to szkolenie posiadali fantom, sztuczne rany i urazy oraz materiały opatrunkowe, które ułatwiały ćwiczenia.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy reprezentował insp. Piotr Kozłowski i Monika Peplińska. Tutaj seniorzy mieli okazję poznać zasady korzystania z numeru alarmowego 112, dowiedzieć się o przykładach fałszywych zgłoszeń i konsekwencji za nie. Uczestnicy szkolenia rozwiązali też test wiedzy.

Instruktorzy z WORD-u przeprowadzili część praktyczną. Uczestnicy jeździli samochodami WORD-u wraz z nimi. Panowie Lucjan Leśniak i Mariusz Kapela na placu manewrowym udzielali porad kierowcom, ale też dyskutowali z seniorami o stanie technicznym pojazdów i o tym, jak przygotować swoje auto do drogi. Następnie była jazda z instruktorem po placu manewrowym samochodem WORD-u. Za kierownicą siedział senior. Szkolenie zakończyło się podsumowaniem, wnioskami, ale też upominkami dla uczestników.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: podkom. Szymon Tworowski

Film Sluzby_i_instytucje_seniorom.mp4

Pobierz plik Sluzby_i_instytucje_seniorom.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.67 MB)

Powrót na górę strony