Policja Kujawsko-Pomorska

Zgodnie z poleceniem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadzorującego pion prewencji we wszystkich komendach wojewódzkich Policji funkcjonują Zespoły pn. „SPEED”, mające na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zespół "SPEED" funkcjonuje od dnia 19 lipca 2019 r., a w jego skład wchodzi:

  • trzech policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy,
  • po jednym policjancie z Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy,
  • dwudziestu ośmiu policjantów ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego z: Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia i Żnina.

 

O ponad 50 km/h za dużo w terenie zabudowanym - zostali zatrzymani przez grupę "SPEED"

Włocławscy policjanci wchodzący w skład grupy „SPEED” codziennie patrolują ulice i reagują na zbyt szybką jazdę kierowców. W ostatnim czasie zatrzymali dwóch nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego, którzy przekroczyli prędkość jadąc o ponad 50 km/h więcej niż obowiązujące ograniczenia. Za taką jazdę w terenie zabudowanym utracili oni na 3 miesiące prawa jazdy.

Policyjne grupy „SPEED” powołane są głównie do przeciwdziałania niebezpiecznym zachowaniom na drogach, szczególnie tym związanym z nadmierną prędkością. Policjanci z włocławskiego ruchu drogowego wchodzący w jej skład, patrolują drogi powiatu przy użyciu nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorem. Można ich często spotkać w pobliżu przejść dla pieszych, gdzie kierujący zawsze ma obowiązek zachować szczególną ostrożność.

We wtorek (05.05.2020) około godziny 15 przekonał się o tym 28-letni kierujący seatem, który na ulicy Krzywa Góra we Włocławku w pobliżu oznakowanego przejścia dla pieszych jechał z prędkością 105 km/h. W miejscu pomiaru włocławianin mógł jechać maksymalnie „pięćdziesiątką”.  Natomiast w środę (06.05.2020) po godzinie 12 patrol przy użyciu wideorejestratora zarejestrował przekroczenie prędkości o ponad 56 km/h przez kierującą toyotą. Do wykroczenia doszło na ulicy Toruńskiej, podobnie jak w pierwszym przypadku w pobliżu przejścia dla pieszych. 38-letnia mieszkanka pow. toruńskiego swoim pojazdem jechała, na obowiązującej w tym miejscu „pięćdziesiątce”, z prędkością 106 km/h. Oboje za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym i to jeszcze w pobliżu oznakowanych przejść dla pieszych stracili prawa jazdy na najbliższe trzy miesiące. Nie uniknęli także mandatów, a ich konto „wzbogaciło się” o 10 punktów karnych.

Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to ciągle jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych i poważnych zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wielu kierowców jadąc za szybko ryzykuje nie tylko utratę prawa jazdy, ale przede wszystkim życie i zdrowie swoje oraz innych użytkowników dróg.

Autor: st. sierż. Tomasz Tomaszewski
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.42 MB)

Powrót na górę strony