Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły” w tym roku odbywać się będą w dniach 2 - 6 września. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, zwłaszcza w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo – wychowawczych po przerwie wakacyjnej.

Wakacje za nami, rozpoczął się nowy rok szkolny. Nastał czas nie tylko nauki ale codziennego pokonywania drogi  do szkoły i ze szkoły do domu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo  dzieciom i uczniom policjanci  garnizonu kujawsko – pomorskiego już przed rozpoczęciem roku szkolnego sprawdzali stan oznakowania przejść dla pieszych w rejonie szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz całej infrastruktury związanej z bezpieczeństwem.

Natomiast od 2 – 6 września br. w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły” w związku ze wzrostem natężenia ruchu, zwłaszcza w rejonie szkół, policjanci prowadzą wzmożone kontrole pojazdów dowożących dzieci do placówek oświatowych.

Kontrolują sposób realizacji ustawowego obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach, czy pasach bezpieczeństwa. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracają na kierujących oraz pieszych stwarzających  zagrożenie w ruchu drogowym. Stąd apel do kierowców, by zachowali szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach często mają rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego

Przypominamy także rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego!

Zgodnie przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej, nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych szczególnie poza terenem zabudowanym.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach i o prawidłowo zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności po to, abyśmy wspólnie działali na rzecz poprawy bezpieczeństwa, zwłaszcza uczniów.

 

Działania na terenie KPP w Nakle nad Notecią

Działania na terenie KPP w Inowrocławiu

Działania na terenie KPP w Brodnicy

Działania na terenie KMP w Toruniu

Działania na terenie KMP w Bydgoszczy

Działania na terenie KPP w Rypinie

Działania na terenie KMP w Grudziądzu

Działania na terenie KPP w Tucholi

Działania na terenie KPP w Aleksandrowie

Działania na terenie KPP w Lipnie

Działania na terenie KPP w Świeciu

 

Autor: sierż. szt. Agnieszka Bubień - WRD
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 2.81 MB)

Powrót na górę strony