Wiadomości

Złamał kwarantannę i spotkał się z innymi- wszyscy poniosą odpowiedzialność

Data publikacji 30.03.2020

Mimo codziennych apeli i nowych wytycznych, które mają zmniejszyć rozmiary pandemii są osoby, które lekceważą zalecenia. Narażają w ten sposób nie tylko siebie, ale także inne osoby, które mogą przypłacić takie spotkanie zdrowiem, a nawet życiem. Sąd zdecyduje, jaka kara czeka tych, którzy lekceważą zagrożenie.

Policjanci codziennie sprawdzają miejsca pobytu osób objętych kwarantanną. Kontrolują także ruch, który od 24 marca podlega dodatkowym obostrzeniom. Funkcjonariusze sprawdzają liczbę osób i cel ich podróży nie tylko w komunikacji miejskiej, ale także osoby przemieszczające się prywatnymi pojazdami. Z policyjnych radiowozów codziennie słychać apel związany z koronawirusem, namawiający do pozostania w domu. Niestety, nie wszyscy potrafią zachować się odpowiedzialnie.

W piątek (27.03.20) po 15.00 lipnowscy policjanci otrzymali informację o osobach grupujących się przy sklepie. Ponadto, jedna z nich, jak wynikało z informacji, miała być objęta kwarantanną po powrocie z zagranicy. Patrolując wskazana w zgłoszeniu miejscowość funkcjonariusze rzeczywiście zauważyli grupę osób spożywających alkohol.

W czasie legitymowania potwierdziła się informacja o złamaniu kwarantanny przez jednego z biesiadujących. 45-latek powrócił z zagranicy w poniedziałek (23.03.20) i nadal powinien pozostawać w domu.

Pozostałe zgromadzone przy sklepie osoby (czterej mieszkańcy Lipno i mieszkaniec gm. Wielgie), także złamały obowiązujące Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii zakazującego grupowania się osób i muszą liczyć się z konsekwencjami.

Funkcjonariusze skierowali do sądu wnioski o ukaranie wobec wszystkich zebranych przy sklepie osób.

45-latek odpowie z art. 116 kw., który mówi o tym, że karze podlega ten, kto wiedząc, iż jest chory na chorobę zakaźną albo o nią podejrzany nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia. Mieszkańcowi gm. Lipno grozi wysoka grzywna.

Pozostałe osoby odpowiedzą z art. 54 kw., w związku z wydanym w czasie epidemii rozporządzeniem mówiącym o tym, że osoba, która wykracza przeciwko wydanym przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych może zostać ukarana grzywną.

Autor: podkom. Małgorzata Małkińska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony