Wiadomości

Policjanci intensyfikują działania w związku z epidemią

Data publikacji 01.04.2020

Każdego dnia policjanci w powiecie lipnowskim, tak samo jak w całym kraju wspierają służby sanitarne sprawdzając, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. W związku z wprowadzeniem obostrzeń dotyczących przemieszczania się osób intensyfikują działania kontrolno-porządkowe.

Policjanci codziennie przychodzą do pracy, aby dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. To od odpowiedzialnej postawy nas wszystkich zależy, jaki rozmiar przybierze epidemia. Niestety zdarzają się osoby, które lekceważąc przepisy narażają na niebezpieczeństwo wiele osób, dlatego funkcjonariusze intensyfikują działania kontrolno-porządkowe.
 
Do Sądu Rejonowego w Lipnie policjanci skierowali już pierwsze wnioski o ukaranie wobec osób, które nie stosowały się do obowiązku kwarantanny i wobec osób, które nie przestrzegały zakazu gromadzenia się.

Zgodnie z art. 116 Kodeksu Wykroczeń osoby, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie podlegają karze grzywny. Ta sama sankcja przewidziana jest zgodnie z art. 54. nakazującym odpowiednie zachowanie się w miejscach publicznych i od wczoraj obejmuje osoby, które nie zachowują odpowiedniego odstępu w czasie przebywania poza miejscem zamieszkania i spotykających się pomimo zakazu.
 
Z surowszą karą muszą liczyć się osoby, które wiedząc, że są dotknięte chorobą zakaźną ( a do takich zalicza się koronawirus), narażają na zarażenie inne osoby.  O sprowadzeniu takiego niebezpieczeństwa mówi kodeks karny w art. 161 w paragrafie drugim. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności. 
 
W związku z dodatkowymi obostrzeniami, które wchodzą w życie dzisiaj (01.04.2020) i jutro (02.04.2020) większa liczba patroli na ulicach będzie kontrolować ruch i miejsca ewentualnego grupowania się osób. Policjanci mogą kontrolować objętych kwarantanną nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, aby zweryfikować prawidłowość jej przebiegu. Wyrywkowo są też sprawdzane osoby korzystające z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Namawiamy do korzystania z niej. Pozwoli to odciążyć policjantów, bo liczba osób objętych obowiązkiem izolacji rośnie z dnia na dzień.

Pamiętajmy, że nie wystarczy zalogować się do aplikacji. Trzeba sumiennie realizować wyznaczone w niej zadania.

Zgodnie z najnowszymi regulacjami obostrzeniom podlega między innymi możliwość wychodzenia z domów. Wychodzić można tylko w pojedynkę - dotyczy to także rodzin (z wyłączeniem rodziców i opiekunów niesamodzielnych dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami), a osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać poza domem tylko z osobą dorosłą.

Wobec tych, którzy nie stosują się do przepisów policjanci będą sięgać po przewidziane przepisami kary łącznie z wnioskowaniem do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o nakładanie grzywien w wysokości 30 tysięcy złotych.

Autor: podkom. Małgorzata Małkińska
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

  • Policjanci stoją przed wejściem do budynku
  • Policjanci stoją przed budynkiem
  • Policjanci stoją przed wejściem do budynku
  • Policjanci stoją przed budynkiem
  • Policjanci stoją przed wejściem do budynku
  • Policjant kontroluje pojazd

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.34 MB)

Powrót na górę strony