Wiadomości

Nieprzestrzeganie kwarantanny może drogo kosztować

Data publikacji 06.04.2020

Policjanci podczas służby sprawdzają czy osoby objęte obowiązkową kwarantanną jej przestrzegają. Choć w zdecydowanej większości przypadków nie można zarzucić żadnych uchybień, to mundurowi z inowrocławskiej komendy ujawnili kilka naruszeń w tej kwestii. W takich sytuacjach policjanci występują do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o nałożenie kar administracyjnych.

Do rażącego naruszenia zasad kwarantanny doszło ostatnio w Kruszwicy. W piątkowy (03.04.2020) poranek policjanci otrzymali informację z kruszwickiej przychodni lekarskiej, że kobieta objęta kwarantanną przyszła do placówki zapytać się o ubezpieczenie zdrowotne swojego męża. W pewnym momencie okazało się, że na 49-latkę nałożona jest kwarantanna. Pracownice poza zawiadomieniem Policji, zwróciły uwagę kobiecie, że natychmiast powinna wrócić do swojego mieszkania. Co więcej, następnego dnia, kruszwiccy policjanci kontrolowali wywiązywanie się kobiety z realizacji obowiązku pozostawania w mieszkaniu. Poza 49-latką, kwarantanną objęci są także jej mąż, oraz ich córka. Funkcjonariusze w sobotę nie zastali nikogo w domu, a kiedy tego samego dnia w późniejszej porze ponownie sprawdzali ten adres, usłyszeli od rodziny, że cała trójka spała i nie słyszała dźwięków połączeń, dzwonka domofonu, ani pukania do drzwi. Na nic jednak nie zdały się ich tłumaczenia i kruszwiccy mundurowi wystąpią do inowrocławskiego Sanepidu z wnioskiem o nałożenie kar.

Z takimi samymi konsekwencjami musi liczyć się także mieszkaniec Inowrocławia, który jednego dnia dwukrotnie złamał kwarantannę. W niedzielę (05.04) rano policjanci ujawnili, że mężczyzna nie przestrzega kwarantanny. W związku z tym jeszcze tego samego dnia popołudniu ponownie odwiedzili jego miejsce zamieszkania. Wtedy usłyszeli od jego siostry, że mężczyzny ponownie nie ma w domu.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, na osoby łamiące nałożoną na nich kwarantannę muszą liczyć się z grzywnami nawet do 30 tys. złotych.

Autor: sierż. szt. Michał Parzyszek
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony