Wiadomości

Złamali zasady kwarantanny. Zapłacą po 5 tys. złotych

Data publikacji 09.04.2020

Trzy decyzje o nałożeniu kar w wysokości po 5 tys. Zł. zostały wydane przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rypinie w związku z ujawnionymi przypadkami niestosowania się do obowiązkowej kwarantanny. Ukaranych zostało troje mieszkańców powiatu rypińskiego. Oby te przypadki nieodpowiedzialności były ostatnimi, jakie zostały odnotowane przez rypińskich stróżów prawa, którzy każdego dnia weryfikują kilkaset osób objętych obowiązkiem kwarantanny.

Jeden z ukaranych (47-latek), mimo zakazu wpuścił do mieszkania, w którym wraz z rodziną odbywał kwarantannę, swojego ojca. Jeszcze tego samego dnia jedna osoba z tej rodziny została pozytywnie zdiagnozowana pod kątem nosicielstwa SARS-CoV-2. Drugi z ukaranych to kobieta w wieku 38 lat, która wpuściła do pokoju w hotelu, w którym odbywała kwarantannę swojego znajomego. Pozwalając na wejście tej osobie złamała podstawową zasadę kwarantanny, jaką jest odosobnienie od wszelkich osób trzecich , które nie są objęte kwarantanną .Trzeci z ukaranych mężczyzna w wieku 40 lat pokłócił się z partnerką i wyszedł z mieszkania, czym złamał zasady kwarantanny.

Przypominamy! Skuteczna walka z wirusem możliwa jest jednak tylko poprzez mobilizację nas wszystkich. Przestrzeganie obowiązujących zasad i nakazów jest obowiązkiem, ale i głosem zdrowego rozsądku. Dlatego nieustannie apelujemy o rozwagę i dostosowanie się do wprowadzonych wytycznych. Powiatowy Inspektor Sanitarny za naruszenia nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z obecnym zagrożeniem może nałożyć grzywnę od 5 tys. do 30 tys zł. Dodatkowo, niestosowanie się do przepisów skutkuje odpowiedzialnością prawną.

Autor: mł. asp. Henryk Romanowski
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony