Wiadomości

Wspólne działania na drodze krajowej nr 16

Data publikacji 18.06.2020

Policjanci z grudziądzkiej grupy Speed brali udział w działaniach „Bezpieczna droga” podczas których nadzorowali drogę krajową nr 16. Obok grudziądzkich policjantów w działaniach brali udział również funkcjonariusze ze świeckiej jednostki policji.

Wczoraj (17.06) w godzinach 12:00 – 20:00 grudziądzcy i świeccy policjanci uczestniczyli w działaniach „Bezpieczna droga”. Pod ich nadzorem znalazła się droga krajowa nr 16 od Dolnej Grupy do granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Mundurowi pełnili służbę radiowozami oznakowanymi i nieoznakowanymi wyposażonymi w wideorejestrator. Podczas działań skontrolowali 36 pojazdów oraz ujawnili 33 przypadki przekroczenia dozwolonej prędkości.

Rekordzistą zatrzymanym przez grupę Speed okazał się kierujący mercedesem sprinterem 44-letni mieszkaniec Poznania, który na ul. Paderewskiego w Grudziądzu, przy dozwolonej prędkości 50 km/h jechał z prędkością 103 km/h. Kierującemu zatrzymano uprawnienia do kierowania na okres 3 miesięcy oraz nałożono mandat i punkty karne.

Dobrze wykształcić w sobie nawyk regularnego spoglądania na prędkościomierz, ponieważ rzeczywista prędkość jest zazwyczaj większa od odczuwalnej. Dotyczy to szczególnie nowoczesnych samochodów, w których warunki jazdy są bardzo komfortowe. Należy być wyjątkowo czujnym w sytuacjach, w których po dłuższej jeździe autostradą lub drogą ekspresową, przyzwyczajeni do dużej prędkości zjeżdżamy na drogę krajową z odpowiednio większymi ograniczeniami prędkości.

Przypominamy!

Ograniczenia prędkości jakie obowiązują na polskich drogach to:

  • strefa zamieszkania: 20 km/h
  • obszar zabudowany: 50 km/h w godzinach od 5.00 do 23.00 i 60 km/h w godzinach od 23.00 do 5.00
  • droga ekspresowa jednojezdniowa, droga dwujezdniowa co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu: 100 km/h
  • droga ekspresowa dwujezdniowa: 120 km/h
  • autostrada: 140 km/h
  • pozostałe drogi: 90 km/h

Autor: asp. szt. Robert Szablewski
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony