WIADOMOŚCI

122 prawa jazdy zatrzymane za przekroczenie prędkości - czerwcowe efekty grupy SPEED

Policjanci ze specjalnej grupy SPEED nie ustają w walce z "piratami drogowymi". Tylko w czerwcu funkcjonariusze zatrzymali 129 praw jazdy, w tym 122 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Policjanci ze specjalnej grupy "SPEED" nałożyli w czerwcu 3 637 mandatów karnych, z których większość była za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Policjanci zatrzymali także 129 praw jazdy, w tym 122 właśnie za nieprzestrzeganie obowiazujących ograniczeń do 50 km/h w obszarze zabudowanym. Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań.

Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerów. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla tych, którzy podróżują autem, ale także dla pieszych. W przypadku potrąceń niechronionych uczestników ruchu nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Pamiętajmy, wraz ze wzrostem szybkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

Policjanci kujawsko-pomorskiej grupy SPEED w czerwcu:

- skontrolowali 3 883 pojazdy,
- ujawnili 4 302 wykroczenia drogowe, z czego 3 093 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących,
- nałożyli 3 637 mandatów karnych, z czego 2 691 za przekroczenie prędkości,
- skierowali 49 wniosków o ukaranie za wykroczenia drogowe,
- zatrzymali 129 praw jazdy, w tym 122 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
- zatrzymali 123 dowody rejestracyjne,
- ujawnili także 11 przestępstw dotyczących ruchu drogowego.

Prędkość zabija – to nie mit, tylko tragiczna prawda, o czym już wielokrotnie się przekonaliśmy! Nie pozwólmy, aby przez nieodpowiedzialne zachowanie na drodze ginęli ludzie! Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię!

 

 

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska