Wiadomości

Pocisk „ujawnił się” po latach

Niewybuchy z II Wojny Światowej znajdowane są do tej pory. Choć przez ponad pół wieku leżą w ziemi, nadal po ich wydobyciu mogą być groźne. Policjanci apelują, gdy znajdziesz nabój, pocisk, nie dotykaj! Natychmiast powiadom służby.

Niewybuchy znajdowane są w różnych okolicznościach czy to podczas prac polowych, czy remontów dróg, budów. W Gniewkowie, w rejonie ul. Parkowej aktualnie powstaje kompleks rekreacyjny. Tam właśnie wczoraj (4.08.22) został ujawniony pocisk artyleryjski o wymiarach 300 mm x 72 mm. Powiadomione o znalezisku służby podjęły interwencję, by nikomu nic się nie stało.

Policyjny patrol z komisariatu w Gniewkowi, pow. inowrocławski, natychmiast zabezpieczył miejsce ujawnienia pocisku. Tam również dyżurny policji skierował naczelnika wydziału patrolowo-interwencyjnego inowrocławskiej policji asp. szt. Patryka Nadolnego, który reprezentuje nieetatową grupę rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Został wezwany również patrol saperski, który zabrał pocisk, by zdetonować go na poligonie.

Policja apeluje, by w przypadku znalezienia amunicji, pocisków, broni, nie dotykać ich i nie przenosić. W przypadku detonacji można odnieść obrażenia, a nawet zginąć. Pamiętajmy, że celowe poszukiwanie pozostałości z okresu II Wojny Światowej to niebezpieczne hobby.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony