Wiadomości

Zachowajmy „Minimum METR!!!" podczas wyprzedzania rowerzysty

Data publikacji 30.04.2024

W ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” policjanci promują spot profilaktyczny pt. „Minimum METR!!!" skierowany głównie do kierujących pojazdami. Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie kierującym, że podczas wyprzedzania rowerzysty należy zachować bezpieczny odstęp, który nie może być mniejszy niż metr właśnie!

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa na drodze jest zachowanie odpowiedniego odstępu między pojazdami. Niezachowanie bezpiecznej odległości może doprowadzić do kolizji lub wypadku, dlatego też trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu podczas wyprzedzania, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Ile wynosi bezpieczny odstęp? Czy przepisy prawa precyzują tę kwestię?

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż metr.

Rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i są oni znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze niż kierujący pojazdami samochodowymi. Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa cyklistów, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, w ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”, powstał spot profilaktyczny pt.: „Minimum METR!!!", obrazujący zagrożenia związane z niezachowaniem bezpiecznego odstępu podczas wyprzedzania rowerzystów.

Policjanci apelują:

wyprzedzanie rowerzysty być może wydawać się proste, ale nie zawsze jest bezpieczne i dozwolone. Najważniejszy podczas tego manewru jest bezpieczny odstęp, a przynajmniej zachowanie jego minimum, który wynosi metr. Odległość taka pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy na dworze jest ciemno, a rowerzyści są słabo widoczni. Bezpieczna odległość wyprzedzanego cyklisty od samochodu pozwoli uniknąć sytuacji zahaczenia lusterkiem lub bokiem samochodu i spowodowania niebezpiecznego wypadku. Odpowiedni odstęp powinniśmy zachować szczególnie, kiedy jednośladem poruszają się osoby starsze lub dzieci. Są to osoby, które mogą mieć problem z koordynacją ruchów, a w związku z tym sprawnym poruszaniem się na rowerze. Istnieje więc ryzyko, że mogą wjechać pod koła pojazdu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy jesteśmy w stanie zachować odpowiednią odległość przy wyprzedzaniu rowerzysty, powinniśmy zrezygnować z wykonywania manewru.

Autor: podkom. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Pliki do pobrania

  • 45.07 KB
    Deskrypcja
Powrót na górę strony