Wiadomości

Pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło

Data publikacji 25.01.2016

Niedzielne popołudnie w Kruszwicy można było spędzić w sposób pożyteczny i edukacyjny, przyglądając się wyjątkowym pokazom ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gople. Wszystko za sprawą służb oraz instytucji, które zorganizowały działania profilaktyczne w plenerze. Mamy nadzieję, że była to zapadająca w pamięć lekcja pokory wobec zamarzniętych akwenów.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: policjanci z komendy powiatowej w Inowrocławiu i komisariatu w Kruszwicy, strażacy z Inowrocławia, ratownicy Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, strażnicy Państwowej Straży Rybackiej w Kruszwicy, Urząd Miejski w Kruszwicy oraz Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy. Pokazy otworzył Burmistrz Kruszwicy Pan Dariusz Witczak, który podkreślił ważność tego rodzaju inicjatyw, a poprowadzili je asp. szt. Izabella Drobniecka i asp. szt. Jacek Piątkowski.

Część praktyczną poprzedził finał konkursu plastycznego na temat bezpiecznych zabaw zimowych. Wspaniałych rysunków doliczyliśmy się aż 67. Policjanci rozmawiali z najmłodszymi o zasadach bezpieczeństwa zimą i obdarowali dzieci upominkami. Maluchy dostały: gry „Bezpieczne miasteczko”, polfinki, odblaskowe taśmy i znaczki oraz edukacyjne książeczki, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.


Ratownicy z nadgoplańskiego WOPR-u w Kruszwicy, pod kierunkiem Pana Macieja Banachowskiego, zaprezentowali samoratownictwo. Wszyscy mieli okazję zobaczyć, jak do wody wpada przypadkowy przechodzień i łyżwiarz, pod którymi załamał się lód. Omówienie i pokazanie wielu przykładów miało uzmysłowić ludziom, jakie skutki niesie ze sobą lekkomyślne zachowanie. Dzieci, pod czujnym okiem ratowników WOPR-u, mogły przećwiczyć także rzucanie specjalnych bojek tonącemu.


Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu pokazali metody wydobycia człowieka z wody za pomocą specjalnych sań, drabiny, bojek i szalika. Instruowali przy tym, że zbliżając się do tonącego nie wolno iść po lodzie. Należy się wręcz czołgać po to, by równomiernie rozłożyć ciężar ciała. Zwiększa to szanse na ratunek. Z  zasadami zapoznał obecnych dowodzący strażakami kpt. Ireneusz Traszka. Podkreślał on, że człowiek, jeśli nie otrzyma w porę odpowiedniej, fachowej pomocy, nie uratuje się sam. Wpadnięcie bowiem do lodowatej wody powoduje szok termiczny i chaotyczne ruchy, które mogą szybko spowodować śmierć.


Ważnych wskazówek szczególnie dla wędkarzy udzielił Komendant Państwowej Straży Rybackiej w Kruszwicy Pan Lesław Tarnowski. Tłumaczył, że każdy wędkarz powinien myśleć o swoim bezpieczeństwie i zachować zasady dotyczące odległości między wędkarzami oraz robionymi przeręblami. Mówił, że nie wolno wybierać się na połów w pojedynkę. Posłużył się przy tym konkretnymi przykładami. Nie wszystkie z nich miały szczęśliwy finał. Wędkarz, nim wejdzie na lód, powinien kierować się przede wszystkim rozsądkiem.


Podczas pokazów policjanci uświadamiali także dzieci na temat bezpiecznych zabaw zimowych. Porad w tym zakresie udzielił asp. szt. Jacek Piątkowski. Tłumaczył, że zabawa na dworze powinna odbywać się pod czujnym okiem dorosłych i to oni w pierwszej kolejności powinni uczyć dzieci odpowiednich zachowań. Zjeżdżać na sankach można tylko ze wzniesień i górek z dala od jezdni. Ślizgawek nie wolno urządzać na ulicach czy chodniku. Śnieżki nie mogą zawierać kawałków lodu, szkła czy kamieni.


Cieszy, że w pokazach uczestniczyło tak wiele osób, które przyszły całymi rodzinami. Mamy nadzieje, że była to pouczająca i zapadająca w pamięć lekcja. Wierzymy, że wszyscy będą stosować się do wskazówek przekazanych przez służby, a brak rozsądku nie będzie skutkował tragedią.
 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska

 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #1
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #2
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #3
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #4
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #5
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #6
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #7
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #8
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #9
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #10
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #11
 • pokazy ratownictwa na zamarzniętym Jeziorze Gopło #12
Powrót na górę strony