Wiadomości

Rusza policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 01.09.2016

Od dzisiaj i przez najbliższe kilka dni (1-2 i 5-9.09.16) kujawsko-pomorscy policjanci prowadzić będą działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Celem akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach, a także korzystającym ze zorganizowanych form dowozu do szkół.

Dzisiaj (1.09.16) pierwszy dzień nowego roku szkolnego. Wraz z jego początkiem wzrasta natężenie ruchu drogowego zwłaszcza w pobliżu szkół, dlatego też kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania "Bezpieczna droga do szkoły". Celem akcji, która potrwa kilka dni (1-2 i 5-9.09.16) jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach po przerwie wakacyjnej oraz nauka bezpiecznego poruszania się po często ruchliwych trasach, którymi dzieci udają się do szkoły. Ponadto, przez cały rok nauki policjanci prowadzić będą profilaktykę i edukację uczniów najmłodszych klas.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego policjanci, w rejonie szkół, prowadzą wzmożone kontrole pojazdów dowożących uczniów do szkół. Kontrolują sposób realizacji ustawowego obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach, czy zapiętych pasach bezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwracają na kierujących oraz pieszych stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Z konsekwencjami muszą się liczyć również ci kierowcy, którzy wyprzedzać będą w rejonach przejść dla pieszych lub też znajdować się będą pod wpływem alkoholu.

Policjanci przypominają także najmłodszym podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach, przechodzenia przez jezdnię również przez przejście dla pieszych.

Dorośli natomiast odprowadzając dziecko do szkoły powinni pokazać dzieciom nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę. Warto też wyposażyć swoje dziecko w elementy odblaskowe. Dowożąc pociechę do szkoły należy pamiętać również o tym, aby zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię.

Już od kilku dni w powiatach mundurowi weryfikują prawidłowość oznakowania dróg (ulic), między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory, czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych.

Apelujemy też do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze - zwłaszcza w rejonie szkół, przedszkoli i miejsc, gdzie grupują się dzieci. Policjanci przede wszystkim teraz, w pierwszych dniach roku szkolnego, obejmą je szczególnym nadzorem.

 

"Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie inowrocławskim

"Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie wąbrzeskim

"Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie brodnickim

"Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie radziejowskim

"Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie włocławskim

"Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie bydgoskim

"Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie żnińskim

"Bezpieczna droga do szkoły" w powiecie golubsko-dobrzyńskim

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony