Wiadomości

Ogólnoeuropejska operacja pod kryptonimem "CARS"

Data publikacji 13.09.2016

Zabezpieczonych 14 już pociętych luksusowych aut i setki różnego rodzaju części oraz podzespołów samochodowych to efekt pracy kryminalnych z komendy wojewódzkiej i miejskiej w Bydgoszczy w ramach ogólnoeuropejskiej akcji „Cars”. Głównym celem działań, w których uczestniczyła polska Policja było zwalczanie transgranicznej zorganizowanej przestępczości samochodowej. W tegorocznej edycji wzięli udział przedstawiciele organów ścigania z 27 państw UE.

Za koordynację i przebieg działań na szczeblu krajowym odpowiadał Wydział Kryminalny Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Przeprowadzone działania, do udziału w których zostali zaproszeni również funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Służby Celnej, pozwoliły na odzyskanie szeregu pojazdów osobowych, maszyn rolniczych (w tym m. in. 11 traktorów), motocykli oraz narzędzi utraconych w wyniku przestępstw, zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i Polski. Zabezpieczono setki części samochodowych pochodzących z rozbiórki skradzionych aut. W chwili obecnej trwa szacowanie wartości odzyskanego mienia. Po wykonaniu niezbędnych czynności odzyskane pojazdy i przedmioty powrócą do prawowitych właścicieli. Wiele z rozpoczętych w trakcie działań spraw ma charakter rozwojowy.

W działania te oczywiście włączyli się kryminalni z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej, którzy ustalili, że w jednej z miejscowości powiatu inowrocławskiego, pod przykrywką legalnego interesu, może dochodzić do przestępstwa. Na tej podstawie, w minioną środę (7.09.16) weszli wspólnie z kolegami z KPP w Inowrocławiu pod namierzony adres. Tam, gdy funkcjonariusze otworzyli drzwi dwóch garaży zobaczyli setki różnego rodzaju części, podzespołów i akcesoriów samochodowych. W jednym z nich ponadto zastali częściowo „rozebrane” volvo xc 60 , rok produkcji 2015, które, jak później ustalili kryminalni, zostało skradzione w Norwegii. Oprócz tego, mundurowi zabezpieczyli także części i podzespoły od różnych pojazdów. Do teraz potwierdzono, iż należą one do 11 pojazdów różnych marek: wśród nich była mazda 6 i dwa mercedesy „spod igły”, bo wyprodukowane w tym roku, a skradzione z terenu Niemiec. Pozostałe auta to cztery audi Q7, trzy audi A6 , które „zniknęły” z różnych miast naszego kraju, a także volvo v 40, które zostało wyprodukowane w kwietniu tego roku, a „wyjechało” ze Szwecji.

Do wyjaśnienia sprawy policjanci zatrzymali znajdujących się w jednym z pomieszczeń biurowych kobietę (31l.) i trzech mężczyzn (41, 19 i 22l.).

Jeden z nich, 41-latek, usłyszał zarzut paserstwa i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na miesiąc. Pozostali po przesłuchaniu zostali zwolnieni.

Dalsze czynności w tej sprawie będą uzależnione od opinii biegłego z dziedziny mechanoskopii, który określi pochodzenie całego zabezpieczonego mienia.

Działali też policjanci z KMP w Bydgoszczy, którzy ujawnili i zabezpieczyli seata Ibizę. Auto stało porzucone na terenie leśnym na wysokości Solca Kujawskiego. Jak się okazało, pojazd ten został skradziony z Fordonu w drugiej połowie marca 2016r.

Ponadto, w ramach akcji skontrolowano również punkt złomowania pojazdów w jednej z miejscowości powiatu bydgoskiego. Mundurowi ujawnili i zabezpieczyli tam kilkadziesiąt części od różnych samochodów. Kryminalni wstępnie ustalili, że niektóre z nich pochodzą od samochodów: BMW skradzionego na terenie Kartuz (woj. pomorskie) w styczniu tego roku, audi A6, które „wyjechało” z Hamburga w listopadzie 2014 roku, a także forda galaxy. To auto „zniknęło” w czerwcu 2014 roku z jednego z miast naszego województwa.

W tegorocznej edycji działań uczestniczyli przedstawiciele organów ścigania z 27 państw europejskich. Działania były bezpośrednio wspierane przez instytucje o charakterze unijnym oraz międzynarodowym (EUROPOL, INTERPOL, FRONTEX, TISPOL).

W operacji „CARS”, na terenie Słowacji oraz Hiszpanii, uczestniczyli również eksperci z zakresu techniki kryminalistycznej, działający w tzw. „Europol Flying Squad on Motor Vehicle Crimes”. Jest to pilotażowy projekt, którego liderem jest polski Instytut Badawczy - Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, realizowany w ramach Europejskiej Multidyscyplinarnej Platformy Przeciw Zagrożeniom Przestępczością EMPACT OPC.

Autor: opracowała na podstawie informacji KGP Kamila Ogonowska
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski

 • zabezpieczone części na szrocie #1
 • zabezpieczone części na szrocie #2
 • zabezpieczone części na szrocie #3
 • zabezpieczone części na szrocie #4
 • zabezpieczone części na szrocie #5
 • zabezpieczone części na szrocie #6
 • zabezpieczone części na szrocie #7
 • zabezpieczone części na szrocie #8
 • kontrole pojazdów #1
 • kontrole pojazdów #2
 • kontrole pojazdów #3
 • kontrole pojazdów #4
 • kontrole pojazdów #5
 • kontrole pojazdów #6
 • kontrole pojazdów #7
 • kontrole pojazdów #8
 • kontrole pojazdów #9
 • kontrole pojazdów #10
 • zabezpieczony seat
Powrót na górę strony