Wiadomości

Mundurowi wspólnie dbają o bezpieczeństwo na wodzie

Data publikacji 31.07.2017

Policjanci z komisariatu w Nowem, pow. świecki, razem z Ochotniczą Strażą Pożarną zainaugurowali wspólne patrole wodne na Jeziorach Rododzierz i Czarownic. Działania mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w pobliżu akwenów.

Wczoraj (30.07.17) policjanci z nowskiego komisariatu zainaugurowali wspólne patrole wodne ze strażakami OSP w Nowem, pow. świecki. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa osób wypoczywających na wodach powszechnie dostępnych, a w szczególności w okolicy Jeziora Radodzierz i Jeziora Czarownic. Mundurowi reagują na wszelkiego rodzaju łamanie przepisów, takich jak: kąpiel w miejscach niedozwolonych, poruszanie się kajakami lub łodziami będąc pod wpływem alkoholu, brak środków asekuracji (np. kamizelek ratunkowych) czy rozpalanie ognisk w miejscach niedozwolonych. Co może napawać optymizmem, tym razem funkcjonariusze nie ujawnili żadnych nieprawidłowości.

Tego typu działania są istotnym punktem dbania o bezpieczeństwo, szczególnie z uwagi na fakt, iż zaobserwować można coraz większy ruch różnego rodzaju jednostek pływających.

Wspólne patrole pokazują, że wszystkim służbom dbającym o bezpieczeństwo zależy, aby na obszarach wodnych nie dochodziło do tragedii. Potrwają one przynajmniej do końca sezonu letniego. Kontrola terenów wodnych jest możliwa dzięki wykorzystaniu łodzi Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowem.

Funkcjonariusze przypominają, że zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, prowadzenie statku lub innego obiektu pływającego w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.  

Jak wynika z obserwacji mundurowych, najczęściej to alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem przepisów prawa prowadzi do tragedii na wodzie. Dlatego, apelujemy o rozwagę i ostrożność, a także niełączenie alkoholu z wodnymi kąpielami.

Autor: sierż. szt. Joanna Tarkowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony