Wiadomości

Napad na Zakład Karny w Fordonie. To tylko ćwiczenia

Data publikacji 31.08.2017

Doskonalenie umiejętności organizacji, obiegu informacji, analizy sytuacji i współdziałania służb w zakresie prowadzenia działań w sytuacji kryzysowej to główne założenia zorganizowanych ćwiczeń w Zakładzie Karnym w bydgoskim Fordonie. Założenia przeprowadzonych działań dotyczyły napaści i próby podpalenia budynku przez grupę osób żądających uwolnienia osadzonego kolegi. W takiej sytuacji swoje umiejętności mieli możliwość sprawdzić fordońscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Służby Więziennej oraz strażakami.

Dzisiaj  (31.08.2017r.) około godz. 10.00 dyżurny bydgoskich policjantów otrzymał zgłoszenie o napaści na Zakład Karny w Fordonie. Z przekazanych informacji wynikało, że nieznana grupa osób narusza porządek wokół Zakładu Karnego poprzez wznoszenie głośnych okrzyków pod adresem funkcjonariuszy Służby Więziennej, a ponadto blokuje pojazdem bramę wjazdową nr 1, rzuca kamieniami w kierunku okien budynku administracji oraz grozi podpaleniem budynku. Napastnicy żądali uwolnienia ich kolegi osadzonego w fordońskiej jednostce penitencjarnej.

Informacja ta natychmiast trafiła do policjantów z komisariatu w Fordonie. Na miejsce zostały skierowane cztery policyjne patrole oraz przewodnik z psem tropiącym. Z uwagi na zagrożenie pożarowe zgłoszenie otrzymali również strażacy. Pożar i znaczne zadymienie dotyczyły budynku administracji. Wiązało się to z ewakuacją funkcjonariuszy i pracowników z budynku.

Na szczęście opisywana sytuacja to tylko ćwiczenia praktyczne realizowane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Głównym celem tych działań była weryfikacja rozwiązań dotyczących prowadzenia działań policyjnych w warunkach sytuacji kryzysowej na terenie przyległym do Zakładu Karnego w bydgoskim Fordonie oraz ocena procesu decyzyjnego dowódcy akcji policyjnej.

Mimo, że były to tylko ćwiczenia, to jednak wszyscy uczestnicy profesjonalnie zrealizowali założenia scenariusza. Dzięki takim wspólnym działaniom służby ratunkowe nabierają doświadczenia, co pozwoli na szybką reakcję, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Autor: asp. szt. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski

Powrót na górę strony