Szkolne zajęcia, ćwiczenia i warsztaty z Policją - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Szkolne zajęcia, ćwiczenia i warsztaty z Policją

Data publikacji 13.09.2017

Przez cały rok nauki policjanci powiatu inowrocławskiego będą działać profilaktycznie na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Nie będzie szkoły, której „nie wkręcą w bezpieczeństwo ".

Wszystko to w ramach akcji p„Kręci mnie bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny”. To akcja, nad którą patronat objął Minister SWiA Pan Mariusz Błaszczak. W jej ramach dzisiaj (13.09.17) policjantka z KPP w Inowrocławiu gościła w tmtejszej Katolickiej Szkole Podstawowej. Zajęcia z uczniami klas od 0 do III miały formę pogadanki, ćwiczeń, a nawet scenek sytuacyjnych. Po tym, jak dzieci poznały zasady poruszania się po drogach i ćwiczyły sposoby pokonywania przejścia dla pieszych, wspólnie z asp. szt. Izabella Drobniecką uczyły się stosowania w sposób prawidłowy elementów odblaskowych. Szczególnie, gdy chodzi o umocowanie odblasków do tornistra, czy służących jako wyposażenie dla rowerzysty.

Reagowanie na sytuacje: zaczepki dzieci przez osoby obce, podbiegającego psa, który jest bez właściciela, a nawet takiego, który jest groźny. To kolejne przećwiczone z uczniami przypadki. Znajomość przez dzieci zasad postępowania zaskakiwała pozytywnie, ale podobne reakcje trzeba systematycznie trenować.

Odegrana z udziałem uczniów scenka wzywania pomocy, wiązała się z nauką wykonania połączenia z numerem alarmowym, przedstawienia się rozmówcy oraz podania adresu zdarzenia i omówienia sytuacji w taki sposób, by ratownik, policjant, czy strażak otrzymał jasny komunikat, że potrzebna jest pomoc. W tym zakresie wspaniale wywiązała się Wiktoria i Kuba, którzy za pomysł i aktywność zostali wynagrodzeni przez policjantkę wyjątkową niespodzianką. To gry planszowe „Zostań dzielnicowym”, które opracowane zostały przy udziale Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji w Warszawie. Gra pozwala na włączenie w edukację o bezpieczeństwie całej rodziny, która spędzi też przy niej pożytecznie czas. Pozostałym dzieciom, za chętny udział w zajęciach, policjantka wręczyła taśmy odblaskowe oraz książeczki „Policja dzieciom”.
 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska