Wiadomości

Podsumowanie akcji „PASY” na drogach województwa kujawsko-pomorskiego

Data publikacji 16.03.2018

Na drogach województwa kujawsko-pomorskiego prowadzona była ogólnopolska akcja „PASY”. Podczas tych działań funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący oraz pasażerowie samochodów przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także czy dzieci podróżujące w pojazdach są prawidłowo przewożone.

Wczoraj (15.03.18) na terenie naszego województwa w godzinach 6.00-22.00 prowadzona była ogólnopolska akcja „PASY”.  Policjanci kontrolowali obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem przez kierujących oraz ich pasażerów. W trakcie działań funkcjonariusze zwracali również uwagę na obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa. Akcja miała na celu ograniczenie skutków wypadków drogowych, które wynikają z niezapinania pasów bezpieczeństwa oraz nieużywania urządzeń służących do przewozu dzieci.

W działaniach łącznie wzięło udział 358 policjantów, którzy podczas trwającej kilkanaście godzin akcji skontrolowali 2 394 pojazdy. Łącznie ujawniono 820 naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym. Podczas działań policjanci ujawnili w 391 przypadkach niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz 50 przez pasażerów. W 5 przypadkach nieprawidłowo przewożone były dzieci.

Działania te były prowadzone w 27 krajach, a koordynowała je Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

Policjanci przypominają, że zapięte pasy bezpieczeństwa w samochodzie, używanie fotelików do przewożenia dzieci, zmniejszają poważne skutki obrażeń, jakie zwykle odnoszą uczestnicy wypadków komunikacyjnych. Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz 2 punktami karnymi.

Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa (homologowanym i dostosowanym do wieku oraz wagi dziecka). Przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami to mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych.

"Pasy" na drogach powiatu radziejowskiego

"Pasy" na drogach powiatu aleksandrowskiego

"Pasy" na drogach powiatu włocławskiego

"Pasy" na drogach powiatu brodnickiego

"Pasy" na drogach powiatu lipnowskiego

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony