Wiadomości

Podziękowania za empatię

Data publikacji 06.03.2019

Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu insp. Marcin Ratajczak gościł w komendzie trzech mężczyzn, dzięki którym zatrzymany został sprawca rozboju i dwaj pijani kierujący. Ich postawa z pewnością może być wzorem do naśladowania. Reagujmy, ale z zachowaniem wszelkich środków ostrożności!

Przypomnijmy: 23 lutego około 21.00 ulicą Poznańską w Inowrocławiu szła 77-letnia kobieta. Gdy stanęła przed pasami, w oczekiwaniu na zielone światło, została zaatakowana. Napastnik uderzył ją w głowę, wyrwał torebkę i uciekł. Całe zajście widziało przejeżdżające w tym czasie małżeństwo. Kierujący autem mężczyzna zostawił żonę, by ta pomogła poszkodowanej kobiecie, sam zaś ruszył w pościg za sprawcą. Na jednej z ulic zajechał mu drogę i ujął go, jednak napastnik "nie dawał za wygraną" i zaczął się szarpać. Wołanie o pomoc interweniującego mężczyzny usłyszał jeden z policjantów ruchu drogowego, który w czasie wolnym przebywał w tym rejonie. Podbiegł do nich i po tym, jak dowiedział się co się stało pomógł świadkowi przy obezwładnianiu napastnika. Wezwał też patrol policji. Skradziona torebka została odzyskana. Sprawca trafił do policyjnego aresztu, a kilka dni później decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. 

Tego samego dnia (23.02.19) w Gniewkowie na ul. Zielonej jeden z kierowców zauważył, jak kierujący mercedesem wykonuje dziwne manewry na drodze. Jego uwagę przykuło niebezpieczne cofanie tego samochodu i niepokojące zachowanie kierującego. Gdy tylko auto zatrzymało się obserwujący tę sytuację wyskoczył ze swojego pojazdu i podbiegł do mercedesa. Po tym, jak zorientował się, że kierowca jest nietrzeźwy wyjął ze stacyjki kluczyki. Wezwani na miejsce policjanci ustalili okoliczności zdarzenia i sprawdzili stan trzeźwości kierującego mercedesem. Mężczyzna miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. 

Dwa dni później (25.02.19) w Inowrocławiu, jeden z kierowców wpadł na pomysł przeparkowania samochodu, a zaraz po tym trafił do policyjnego aresztu. 59-latek wjechał bowiem autem na chodnik co widział przypadkowy świadek. Dalszy scenariusz był taki sam, za wyjątkiem jednej różnicy, bo kierowca miał 2 promile, anie jak wyżej 2,5.

Obaj pijani kierujący usłyszeli zarzuty i grozi im kara do 2 lat więzienia. 

Cieszą sygnały o tym, że ludzie reagują na takie sytuacje i mają swój wkład w poprawę bezpieczeństwa. Dlatego insp. Marcin Ratajczak podziękował trójce bohaterów, którzy pragną pozostać anonimowi. Komendant wręczył im listy gratulacyjne, okolicznościowe statuetki oraz policyjne upominki, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Brawa a reakcję! 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony